Tue, 2nd May 2017 12:00

Maritime and Scientific Models, Instruments & Art ('Hibernia')

 
Lot 69
 

69

LT. E.H. HOWARD'S BALTIC MEDAL,...

LT. E.H. HOWARD'S BALTIC MEDAL, 1854-55
inscribed to edge Lt. E. H. Howard / H.M.S. Duke of Wellington; together with a contemporary watercolour of Howard in dress uniform; a cabinet photograph of him in later life and two photo albums with some interesting service views, approx. 1860-1880
(4)

Vice-Admiral E.H. Howard was born in June 1832, educated at Eton and entered the Royal Navy as a cadet on 21st June 1845. Promoted Sub-Lieut. in June 1851 and Lieutenant in January 1853, he served in H.M.S. Duke of Wellington, Admiral Sir Charles Napier's flagship, during the operations in the Baltic in 1855, being present at the bombardment of Sveaborg (medal). Promoted Cmdr. in December 1857 and Captain in 1864, he held the post of naval attaché "at the maritime courts of Europe", 1874-76, and was A.D.C. to the Queen, 1878-79. Vice-President of the [Naval] Ordnance Committee, 1881-84, he was made Vice-Admiral in 1885, retired in 1889, and died in Lewisham, Kent, on 18th January 1890.

Sold for £868
Estimated at £400 - £600

(inc. buyer's premium of 24%)


 
LT. E.H. HOWARD'S BALTIC MEDAL, 1854-55
inscribed to edge Lt. E. H. Howard / H.M.S. Duke of Wellington; together with a contemporary watercolour of Howard in dress uniform; a cabinet photograph of him in later life and two photo albums with some interesting service views, approx. 1860-1880
(4)

Vice-Admiral E.H. Howard was born in June 1832, educated at Eton and entered the Royal Navy as a cadet on 21st June 1845. Promoted Sub-Lieut. in June 1851 and Lieutenant in January 1853, he served in H.M.S. Duke of Wellington, Admiral Sir Charles Napier's flagship, during the operations in the Baltic in 1855, being present at the bombardment of Sveaborg (medal). Promoted Cmdr. in December 1857 and Captain in 1864, he held the post of naval attaché "at the maritime courts of Europe", 1874-76, and was A.D.C. to the Queen, 1878-79. Vice-President of the [Naval] Ordnance Committee, 1881-84, he was made Vice-Admiral in 1885, retired in 1889, and died in Lewisham, Kent, on 18th January 1890.